Tenis İlginç Bilgiler Üzerine İnceleme

Tenis ilginç bilgiler başlığı altında ifade edilebilecek birçok bilgi bulunmaktadır. Ancak öncelikle mevcut alanla alakalı birtakım ön bilgilere ihtiyaç vardır. Tenis günümüzde en çok sevilen ve tercih edilen spor dalları arasında ilk beşte yer almaktadır. Özellikle rakipler arasındaki rekabetin oldukça üst seviyelerde olması bu spora duyulan ilgiyi arttırmıştır. Genel olarak kendisine özgü kuralları ile dikkat çeken tenis hem kadınlar tarafından ve hem de erkekler tarafından ilgi görmektedir. Temelde basit gibi görünmekte olan tenis, ani reflekslerde güç arayan ve hız gerektiren bir spor dalı olarak değerlendirilmektedir. Bilindiği üzere tekler ve çiftler halinde tenis oynamak mümkündür. Yani özetle; en az iki kişi ile oynanan maçlar karşılıklı ikişer kişi ile de oynanabilir. Rakiplerin nicelik durumu tenis kortunun ebatında farklılığa gidilmesine neden olur. Bu açıdan kort genişliği arttırılır. Ancak oyunun kurallarında ve seyrinde herhangi bir değişme olmaz. Temel tenis kurallarının dışında bu alana dair ilginç bilgileri tenis ilginç bilgiler başlığı altında inceliyoruz.

  • Tarihsel gelişimine bakıldığında bu oyunun ilk örneklerine Orta Çağ Fransa’sında rastlanır. Oyun ilk halinde topa çıplak elle avuç içi ile vurularak oynanmaktaydı.
  • Tenis Fransa’da doğmuş olan bir spor olmasına rağmen Fransa’nın aksine İngiltere ve İtalya’da daha çok iyi gören bir dal hale gelmiştir.
  • Tenis sporu kapalı ve açık kortlarda oynanabilen bir spordur.
  • Tenis olimpik sporlar arasında kadınlar ve erkeklere eşit tutarda ödeme yapan ilk spor dalıdır.
  • Kadınlar tenisin ilk yıllarında oyuna dahil edilmemiştir. 1884 yılında ilk kez kadınların da tenis kortlarında olduğu görülmektedir.
  • Teniste diskalifiye edilen ilk oyuncu Tim Henman’dır.
  • Tenis oyununun ilk örneklerine bakıldığında tenis raketi oyunlara geçildikten sonra kullanılan ilk raketlerin inek ve koyun bağırsaklarından yapılma materyallerde görüldüğü bilinmektedir.
  • Tenis oynarken baştan aşağı beyaz giymek zorunluluktur. Ancak bu sporun doğduğu ilk yıllarda oyuncular kısa şort giymemekteydiler. kadınlar ise uzun elbiseler ile tenis oynamaktaydılar.
  • Tenis ilginç bilgiler başlığında yer alan önemli maddeler arasında maç süreleri de yer alır. Bu alandaki en uzun süreli maç 2010 yılında gerçekleştirilmiştir ve tüm maç 11 saat 5 dakika sürmüştür. Bu alandaki en kısa tenis karşılaşması ise 1922 yılında gerçekleşmiş ve bütün maç 23 dakika sürmüştür.
  • Dünyada var olan tenis kortları arasındaki en eski örnek Londra’daki Hampton Court Sarayı içerisinde konumlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.