Abdominoplasti

Abdominoplasti

Karın, insanın dış görünümünü etkileyen, estetik önemi olan bir bölgedir. Karın da doğum sonrası oluşan çatlaklar, karın kaslarının anatomik olarak gevşemesi sonucu karın bölgesinde dolgunluk ve sarkmalar olabilir. Abdominoplasti, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını, karın duvarı kaslarının eski gerginliğine ulaşmasını sağlayıcı bir ameliyattır. Kişinin arzusuna bağlı olmak üzere abdominoplasti ameliyatı ile birlikte bel inceltme ya da liposuction ameliyatı da bir arada uygulanabilir.

Bu ameliyat için en uygun adaylar, iyi bir karın şekline sahip olup, diyet veya egzersizle giderilemeyen karında yağ fazlalılığı ve deri gevşekliği şikayeti olan kadın ve erkeklerdir. Abdominoplasti, birkaç gebelik sonrası karın derisi ve kasları normale dönemeyecek kadar deforme olmuş kadınlar için özellikle çok yararlıdır. Deri elastikiyetinin kaybı ile birlikte bir miktar yağlanma şikayeti olan daha yaşlı hastalarda da bu ameliyat iyi sonuç vermektedir. Önemli ölçüde zayıflamayı planlayan hastalar ameliyatı ertelemelidir. Aynı zamanda gelecekte hamile kalmayı düşünen kadınların, ameliyat sırasında sıkılaştırılan karın kasları gebelik ile gevşeyebileceğinden, ameliyat olmak için gebelik sonrasını beklemeleri önerilir. Abdominoplasti iki şekilde yapılabilir. Sadece alt karın bölgesinde hafif derecede çatlak ve sarkma olan kişilerde mini-abdominoplasti uygulanır. Ciddi derecede çatlak ve sarkmış olan karınlarda total abdominoplasti işlemi uygulanır.

Total abdominoplasti, tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 3 saat süren bir ameliyattır. Karnın alt kenarında kasığın hemen üstünden bir kalça kemiğinden diğer yandaki kalça kemiğine dek uzanan bir kesi yapılır. Göbeği çevre dokulardan serbestleştirmek için, göbek çevresine ikinci bir kesi yapılır. Karın derisi tamamen, kaburga kenarına kadar alttaki karın kaslarının üzerinden kaldırılır. Karın kasları bir araya getirilerek sağlamlaştırılır, böylece daha sıkı bir karın duvarı ve daha ince bir bel hattı elde edilir. Karın üzerinden kaldırılan deri aşağıya doğru gerilir ve fazla deri kesilerek alınır. Gerdirilen karın derisinde göbek için yeni bir delik açılarak, sapıyla serbestleştirilmiş olan göbek buraya yerleştirilip dikilir. Sonuçta, kesi hatları dikilir; pansuman örtüleri ile örtülür ve toplanabilecek fazla sıvıyı boşaltmak için yara bölgesine dren adı verilen geçici olarak ince bir tüp yerleştirilebilir.

Mini-abdominoplastide, deri, sadece kesi hattı ile göbek deliği arasındaki bölgede kaldırılır. Deri aşağıya doğru çekilir, göbek deliğinde yer değişimi olmadan fazla deri kesilip atılır, kesi hattı dikilir.

Hastanın durumuna göre 1-3 gün hastane bakımı gerektirir. Hasta, ameliyattan 4-5 saat sonra bir kişinin yardımını alarak ayağa kalkıp yürümeye başlayabilir, 2-3 gün sonra yardımsız olarak yürüyebilir. İlk hafta içinde karın bölgesine yük binecek hareketlerden uzak kalınması gerekir. Kişinin kendisini iyi hissetmesi halinde, 7-10 günlük ev istirahatını takiben ofis ortamında masa başı işlerini yapabilir. Spor ve egzersizlere 1 ay sonra hafif olarak başlanabilir. Mini-abdominoplasti, total abdominoplasti ameliyatı kadar geniş bir bölgeye uygulanmaz. Bu nedenle ameliyat süresi ve ameliyat sonrası iyileşme süresi yarı yarıya daha kısadır.

Uyguladığımız ameliyat teknikleri ile karındaki fazlalık dokuların çıkarılmasının yanı sıra göbek bölgesinin doğal kıvrımları da orijinaline uygun bir şekilde oluşturulur. Derideki ameliyat izi, bikini ya da iç çamaşırın içinde kalacak şekilde tasarlanır. Ameliyat gizli dikişler ile tamamlanır, deri yüzeyinde dikiş olmaz. Ameliyat izleri ilk aylarda kırmızı renkli ve oldukça belirgindir. Bu izlerin rengi aylar içinde soluklaşarak normal deri rengine yaklaşır ve belirginliği azalır. Arzu edilmeyen gerginliğe bağlı olarak ortaya çıkabilen kötü izler lokal anestezi altında revizyon yapılarak düzeltilebilir.

Abdominoplasti uygulamasının hemen ardından karın bölgesinin görünümünde son derece çarpıcı bir düzelme dikkati çeker, yaşam kalitesinde ciddi bir artış izlenir. Abdominoplasti, sadece karın bölgesindeki fazla ve sarkmış dokulardan kurtulmanızı sağlamakla kalmaz, kendinize olan güveninizi de arttırıcı niteliktedir.

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK

Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir ya da yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir.

Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildiriniz. Özellikle aspirin türevi ve kortizon içeren ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilmelidir.

Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.

Ameliyat öncesi herhangi bir rahatsızlığınız olursa doktorunuzu bilgilendiriniz.

Ameliyatınızın adetgünlerine gelmemesine dikkat ediniz.

Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye geliniz. Makyaj yapmayınız. Takılarınızı evde bırakınız.

Ameliyat öncesi gece ılık duş alınız.

Eğer ameliyat öğleden önce ise gece saat 24 ten sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Eğer öğleden sonra ise 6 saatlik açlık süresi göz önünde bulundurularak hafif kahvaltı edilebilir.

Ameliyat saatinden 2 saat önce hastaneye yatılması, gerekli tetkiklerin yapılması (laboratuar ve görüntüleme) ve anestezi doktorunuz tarafından değerlendirilme için gereklidir.

Hastanede kaldığınız süre içinde refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

AMELİYAT SONRASI BAKIM

Abdominoplasti sonrası ağrı normal olarak ortaya çıkan bir şikayettir. Ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Eğer ağrınız olursa, size verilen reçetedeki ağrı kesiciyi alabilirsiniz. Eğer ağrınız yok ise ağrı kesici kullanmanıza gerek yoktur.

Ağrı karnınızdaki gerginliğe bağlı olarak ortaya çıkar. Karnınızın gergin durmasına yol açan pozisyonlardan kaçınmanız ağrınızı azaltacaktır. Ameliyat sonrası karnınızın gerginliğini azaltmak üzere sırt üstü ve bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek yatmanız, yürürken hafif öne doğru eğilerek yürümeniz uygun olur.

Ameliyat sonrası beslenme aşağıda tarif edildiği şekilde olmalıdır

14 gün katı ve kuru yiyeceklerden sakınınız.

Sulu, yumuşak, ılık ya da soğuk gıdaları tercih ediniz.

İlk 14 gün karın içi basıncını arttıran hareketlerden (ıkınma, gülme, ağlama, bağırma, hapşırma gibi) sakınınız.

Ameliyat sonrası 4. günden itibaren ılık duş alınabilir. Duş almadan önce yara üzerindeki bandajların durumu için doktorunuza danışınız.

4 hafta boyunca ağır fiziksel aktivitelerden sakınınız.

Kaynak: radyoblog.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Ne iyi gelir | Kurumsal Kimlik | GanoBet | Bahis siteleri