PC’de oyun performansını artırma yöntemleri

Galeri / Teknoloji

PC’de oyun performansını artırma yöntemleri

Mucize olmasa da, küçük artışlar için önemli PC’de oyun performansını artırma yöntemleri PC oyunculuğu kabul etmek gerekiyor ki konsollara oranla her zaman daha zahmetli olmuştur. Yalnızca oyun oynamak için üretilen konsollardan farklı olarak içerisinde neredeyse dilediğiniz herşeyi yapabildiğiniz PC platformu, oyun oynama için  de bizlere hizmet veriyor. Ancak konsollardan farklı olarak sürücü güncellemeleri, virüsler, sistemin stabil olmaması, gittikçe yavaşlayan performans gibi sorunlar da baş gösterebiliyor.

Bizler de bugün sizler için, PC platformunda oyun oynarken sistemin performansını ufak da olsa artırabilecek yöntemlerden oluşan küçük bir galeri hazırladık. Genellikle bildiğimiz bilgiler olsa da, PC oyunculuğu ile yeni tanışan okurlarımız için faydalı olacaktır.

İşte PC’de oyun performansını artırma yöntemleri:

1- Sürücü güncellemesi: PC platformunun  belki de en büyük sorunu veya çilesi diyebileceğimiz sürücü güncellemeleri çileli olduğu kadar da faydalı. Donanım üreticilerinin yeni çıkan yazılım veya oyunlar için yayımladığı sürücüler, ilgili oyunlarda ciddi performans artışları veya hata düzeltmeleri içerebiliyor. Bu nedenle sürücüleri ve Windows’umuzu daima güncel tutmakta fayda var.

1 PC’de oyun performansını artırma yöntemleri 2- Doğru ayarlar: PC platformunda oyun oynarken öncelikle sistemimizin verebileceği maksimum performansın ne olduğunu anlamak gerekiyor. Sistemimizin gücüne göre yapacağımız ince ayarlar ile oyunlarda en yüksek görüntü kalitesi ve performansı alabiliriz. Bu ayarları deneme yanılma yolu ile bulabileceğimiz gibi internetten de destek alabiliriz. Bizler ile benzer sistemler kullanan birçok oyuncu, örnek ayarlarını internette yayınlayabiliyor. Bunları incelemekte fayda var. 2 PC’de oyun performansını artırma yöntemleri 3- Gereksiz  programları kapatma: Windows’un en büyük sorunlarından birisi arka planda çalışan onlarca programı oyuna girdiğimizde kapatmaması. Bunu otomatik yapan yazılımlar olsa da, bu yazılımlara girmeye de zamanla üşenebiliyoruz. Bu yüzden ayda bir defa da olsa Görev Yöneticisi’nin Başlangıç bölümünden kullanmadığımız veya yalnızca ihtiyacımız olduğunda açacağımız programların otomatik açılmasını engelleyebiliriz. Bu sayede hem sistemimiz daha hızlı açılacak, hem de oyunlar içerisindeki performans düşüşleri minimum hale gelecektir. 3 PC’de oyun performansını artırma yöntemleri 4- Windows Güç Seçeneği: Windows’un donanıma hükmettiği ayarlardan biri olan Güç Seçenekleri içerisinde Dengeli yerine Yüksek Performans mod’unu seçmek, hem işlemcinin hem de diğer donanım elemanlarının sürekli olarak maksimum performans mod’unda çalışmasına sebep olacak, dolayısı ile de hem performansımız artacak hem de daha stabil bir hal alacaktır. 4 PC’de oyun performansını artırma yöntemleri 5- Bios performans mod’u: Günümüzde neredeyse tüm anakartların bios’larında performans mod’u bulunur. Bilgisayarımızın BIOS’una girerek performans mod’unu seçersek, PC kendini otomatik olarak hafif bir overclock yapacak. #pc oyunculuğu #pc

Kaynak: kendisihaber.com

Bir cevap yazın