Nintendo Switch hakkında bilmeniz gereken her şey!

Galeri / Teknoloji

Nintendo Switch hakkında bilmeniz gereken her şey!

Konsolun tüm bilgileri bir arada Nintendo Switch hakkında bilmeniz gereken her şey! Nintendo’nun uzun süren dedikoduların ardından geçtiğimiz Eylül ayında resmi duyurusunu gerçekleştirdiği Nintendo Switch için beklenen sunum nihayet sabah saatlerinde yapıldı. Konsolun ilk oyunlarının da duyurulduğu bu sunumda çıkış tarihi, oyunları ve fiyatı gibi konular da netlik kazandı.

Fiyatı ve Kutu İçeriği

299$ fiyatı ile Kuzey Amerika’da, 299€ fiyatı ile Avrupa’da ve 29.980 Yen fiyatı ile Japonya’da satılacak olan konsolun tüm bölgelerde 3 Mart’ta çıkacağı da açıklandı. Televizyona takıldığında takdirde 1080P’ye kadar, çıkarılabilir ekranda ise 720p çözünürlük destekleyeceği belirtilen Switch’in bu ekranı ayrıca 6.2″ boyutunda olacak. Dokunmatik bir yapıya sahip olan bu taşınabilir ekranın oyuna göre değişen şarj süresi ise 3 ila 6.5 saat arası olacak.

32 GB dahili hafızaya sahip olan konsolun bu hafıza birimi microSDXC kartlar sayesinde arttırılabilecek. Açıkçası bu kapasite günümüz şartlarında oldukça komik duruyor.

Konsolun kutu içeriğinde ise konsolun kendisi dışında ekrana da sürgülü takılan JoyCon kontrolcüleri, kontrolcülere bağlayacağınız bileklikler, ekranı oturtacağımız ünite, HDMI kablosu ve adaptör bulunacak. 1 Nintendo Switch hakkında bilmeniz gereken her şey! Konsolun Genel Kullanımı

Nintendo Switch’in en büyük özelliği hem ev konsolu hem de taşınabilir bir konsol olarak kullanılabilmesi. Kendine has bir kontrolcüsü ve düzeneği olan Switch’in işleyişi ise oldukça basit gözüküyor. Tıpkı Wii U da olduğu gibi ufaltılmış bir ekrana sahip olan konsolunuzu evinizde bulunan aparata taktığınızda konsolu bir ev konsolu olarak kullanabiliyorsunuz. 6.2″ olan bu ekranı çıkardığınızda ise ikiye ayrılan JoyCon kontrolcüsü sayesinde taşınabilir bir konsola dönüşüyor.

Ayrıca oyun kartuşunu da takabildiğiniz bu ekran kısmını Type-C kablo ile şarj edebileceksiniz
2 Nintendo Switch hakkında bilmeniz gereken her şey! Kontrol Yapısı ve Fiyatlar

Nintendo Switch aslında Wii ve Wii U özelliklerini bir arada barındıran bir konsol. Özellikle kontrolcü yapısı için bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hem birleşik olarak hem de ayrı ayrı kullanılabilen JoyCon isimli bu kontrolcü, konsolun ekran kısmına da takılma özelliğine sahip. Bu sayede isterseniz kontrolcüleri takıp mobil bir şekilde oyun oynayabiliyorsunuz. İsterseniz de ekran kısmını ayağı sayesinde sabitleyip, kontrolcüleri çıkartarak oyun keyfinize kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Bu kontrolcünün en güzel taraflarından birisi de oyundan oyuna değişiklik göstermesi. Yani Zelda ya da Skyrim gibi bir oyunda kontrolcüye bütünüyle gerek duyarken, NBA 2K17 ya da Mario Kart tarzı çoklu oyuncu gerektiren oyunlarda ise kontrolcüyü ayrı ayrı kullanabiliyorsunuz.

Tabi Pro Controller isterseniz elinizi cebinize atmanız gerekecek. 69.99$ fiyat etiketine sahip olan Pro Controller dışında yeni bir Joy-Con seti isterseniz 79.99$ vermeniz gerekecek. JoyCon kontrolcüleri ayrı ayrı olarak ise 49.99$ fiyat etiketine sahip olacak.

3 Nintendo Switch hakkında bilmeniz gereken her şey! Online Özellikleri

Nintendo Switch yeni bir online servis ile karşımıza çıkacak. Bu sistem ile aylık üyelik alan kişiler, her ay farklı NES ve SNES oyunlarına bedava olarak ulaşabilecekler. Açıkçası Nes, Snes dışında farklı avantajlara da ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. Bu konuda gerekli açıklamalar muhtemelen ilerleyen dönemlerde gelecektir çünkü servisin ücreti de henüz belli değil.

Bunun yanı sıra Switch’te ücretli üyelik sahibi olan kişiler ayrıca özel indirimlere, çevrimiçi lobilere ve sesli iletişim seçeneklerine de sahip olacak. Sistem ile ilgili yapılan en olumlu açıklamalardan biri ise akıllı cihazlar ile uyumlu olarak çalışacak olması.
4 Nintendo Switch hakkında bilmeniz gereken her şey! Ve tabi ki Oyunlar!

Nintendo Switch oyun duyurusu anlamında geniş bir yelpazeye sahip gibi dursa da açıkçası beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Kaç yıl önce duyurulan Skyrim ya da bunun gibi artık konsola standart olarak çıkması gereken NBA, FIFA gibi oyun duyurularının beni çok etkilediğini söyleyemeyeceğim.

Yine de Xenoblade 2, Bomberman ya da Mario Kart 8’den devşirilen MK8 Deluxe gibi oyunlar eğlenceli duruyor. Konsol için beni heyecanlandıran iki yapım ise şüphesiz Super Mario Odyssey ve The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Her iki oyunun da oldukça iyi durduğunu ve bu sene konsolu taşıyacak yegane kapasiteye sahip olduklarını söyleyebilirim.

Açık dünya oynanışına sahip olan ve şapkamızı eğlenceli bir şekilde kullanabileceğimiz Super Mario Odyssey, yıl sonunda farklı dünyalara yelken açacağımız bir macera sunacak bizlere. Yeni dinamiklere sahip olan ve Hyrule’un o uçsuz bucaksız topraklarına dönüş yapacağımız breath of the Wild ise konsolun çıkış oyunu olacak.

Tabi bu oyunlar dışında Minecraft: Story Mode, Rayman Legends: Definitive Edition, Has Been Heroes, Project Sonic 2017, I Am Setsuna, Skylanders Imaginators, Nobunaga’s Ambition: Sphere of Influence with Power Up Kit, Puyopuyo Tetris S, Disgaea 5, Minna de Waiwai! Spelunker, Sangokushi 13, Dragonball Xenoverse 2 ve Farming Simulator gibi onlarca oyun da konsol için hazırlanıyor. 5 Nintendo Switch hakkında bilmeniz gereken her şey! Sonuç olarak Ninteno Switch bazı heyecan verici özelliklere sahip. Ama şu aşamada benim aklıma Wii u stratejisi geliyor nedense. Firmanın saydığım bazı oyunları dediğim gibi konsolu sırtlayabilir ama özellikle bu ilk aşamalarda çok daha fazlasına ihtiyaç duyduğu da bir gerçek.

Tegra kullanacakolan konsol teknik anlamda çok tatmin edici durmuyor. En azından ekranda bile standart 1080P yakalanmalıydı. Tabi Nintendo’nun her zaman oyun keyfini ön planda tuttuğunu da bu noktada hatırlatmak istiyorum.

Dediğim gibi konsol özellikle Nintendo hayranlarını tatmin edecek özelliklere sahip. İlerleyen dönemlerde yapılacak yeni duyurular, özellikle E3 2017, Nintendo Switch açısından oldukça sıkı geçeceğe benziyor.
#nintendo switch #nintendo switch

Kaynak: hermakale.com

Bir cevap yazın